Reklam
Temiz Magazin
22 Mayıs 2019

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Uzak Doğu turuna çıkan eski oyuncu Leyla Bilginel anlattı: "Günde 30-40 lira harcadım"

Gündem
14 Mart 2019
Uzak Doğu turuna çıkan eski oyuncu Leyla Bilginel anlattı: "Günde 30-40 lira harcadım"

Kanal D ekranlarında yayınlanan 2.Sayfa programına eski oyuncu Leyla Bilginel konuk oldu. Uzun zamandır Phuket’te yaşayan Bilginel, bir arkadaşıyla Uzak Doğu turuna çıktığını söyledi. Yaşadığı deneyimleri canlı yayında anlatan Bilginel, "Sıfır parayla dünya gezilebilir, Hostelde kaldım.16 kişiyle aynı odada yattım" dedi.

İşte Leyla Bilginel'in açıklamaları...

Ben dünyayı gezmeye karar verdim. Hostellerde kaldım. Daha önce ‘Hostelde kalmak mümkün değil, Allah göstermesin’ falan diyordum. Ama çok güzel bir şey… Çok modern Avrupalı gençler, kızlar-erkekler, çok saygılı… Sessiz, düzenli her şey mükemmeldi.

16 kişi aynı odada kaldım. Bu dünya için normal bir şey ama benim için ilkti. Çok heyecanlandım, biri beni görse ‘Bu kadın sanki uzaya çıkmış’ der. Odalarda ranzalar var, sıra sıra dizilmiş her şeyi nizamiydi…

İlk Filipinler’de kaldım. Orası çok fakir bir ülke. Çok fazla oteli falan da yok. Hele bir yerde indik gecenin 3’ü tangır tungur sesler geliyor arkadaşıma dedim ki ‘Burası neresi?’ o da ‘Bir dur abla sağa sola bakalım’ dedi. Gecenin o saatinde bir konaklama yeri bulduk, garip bir oteldi. ‘Burası dolu’ dedi. Sonra başka bir yere gittik orası daha da garipti. Odaya girdim, iğrençti. Yastıkları kıyafetlerle kapattım, incecik bir yatağın üstünde yatmaya çalıştım.

Dünyayı gezmek için cebinizde para olmasına gerek yok. Sıfır parayla bile yaşayabiliyorsun. Otostop, yardım falan geçinip gidiyorsun bir şekilde.

OTOSTOP YAPACAKLAR DİKKAT ETSİN!

Her şeyin bir adabı, yolu yordamı var. Ama şunu söyleyeyim, tek başıma bir kadın olarak otostop yapmaya cesaret edemezdim. Hangi ülke olursa olsun fark etmez dünyanın en güvenli ülkesi bile olsa çok dikkat etmek gerekir.

Uzak Doğu’yu gezen bir arkadaşım vardı erkek, ona dedim ki ‘Ben senin bütün masraflarını karşılayacağım, gel beraber gezelim’ o da kabul etti. Birlikte tura çıktık.

Bir de dünyanın her yerinde otostop yapılmaz gençlerimiz dikkat etsin. Kötü sonuçları olabilir. Ben hayatımda TIR’a binmemiştim ama bu turda TIR’a bindim arkası otel gibiydi çok eğlenceliydi.

GÜNDE 30-40 LİRA HARCADIM

Yalan söylemeyeyim ulaşıma çok para harcadım. Özellikle uçak biletlerine onun haricinde günlük 30-40 TL ile geçinebilirsin. Dediğim gibi sadece uçak biletlerine çok para harcadım.

Ama iyi ki de gezdim, sabah uyandığımda kendimi mutlu hissediyordum bu bana yeter. Gün geldi banklarda yattım, otel bulamadık bazı yerlerde parklarda yattık. Gece uyanıyorum gökyüzü ışıl ışıl yıldızlar parlıyor, beni mutlu eden bu.

OĞLUM 4 DİL BİLİYOR

Çocuğumun eğitim hayatına da farklı bakan biriyim. Çocuğum Türkçe’yi öğrensin diye burada 4 yıl kreşe gitti. İlkokula da burada başladı. Zaten Phuket’te yaşadığımız için orada da okula gidiyor. Ben evde eğitimden yanayım. Türkçe, İngilizce, Tayca biliyor. Şimdi de Fransızca eğitimi almaya başladı. Onun dışında piyano ve gitar çalıyor. Satranç dersleri alıyor, resim yapıyor.

 

 

Kaynak: 
Hürriyet
Etiketler: 
Leyla Bilginel
Uzak Doğu
Phuket
Gezi
Hostel
Belde evler

Facebook Google plus Instagram Twitter