Reklam
Temiz Magazin
24 Temmuz 2019

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

"Sigara'nın ağız kanserindeki dayanılmaz hafifliği!"

Doktor Yazısı
09 Mayıs 2016
Diş Doktoru İlker Arslan yazdı: "Sigara'nın ağız kanserindeki dayanılmaz hafifliği!"

"SİGARA"NIN "AĞIZ KANSERİ"NDEKİ DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ!

Sigaranın sağlığa zararları konusunda yeterince tartışmalar ve bilimsel analizler yapıldı, evet hepimiz bunun farkındayız! 

Neyi ne kadar, ne derece umursuyor ve önemsiyoruz; bu kesinlikle tartışılır bir durumda.

Biz diş hekimlerini ilgilendiren konu mutlaka ki, sigaranın ağız sağlığı konusunda nasıl bir travmaya yol açtığı...

Görsel olarak oluşan etkileşimleri net  bir şekilde farkediyoruz. Diş üzerine yerleşen nikotine bağlı lekeler, katran birikimi müdahalesiz bir şekilde ortadan kaldırılamamakta. Diş etlerindeki rahatsızlık, sigara tüketimini sonrasında kan akımını yavaşlamasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Diş etinin savunma mekanizmasını ortadan kaldırarak, bakterilere karşı mücadelesini ortadan kaldırır.

Diş taşı ve plak  oluşumunu kolaylaştırır, tad alma duyusunu azaltır, ağız içinde bakterilerin çok daha mutlu bir şekilde yayılmasına sebep olur. Hiçbir lezzetin sunumunu, idrak edemeyecek duruma getirmesi bu tütün maddesinin yine başarılarından sadece bir kaç tanesi.

Ağız sağlığı ve diş kliniklerinde, biz hekimlerin, dişe yönelik müdahalelerimiz esnasında, kişiye sigara tüketimi olup olmadığını sormamızın nedenlerinden biri de, yapılan müdahale sonrasında, iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyeceğidir.

Dil yüzeyi üzerinde renklenme, kötü ağız kokusu ve hoş geldin mutsuzluk...

KORKULU RÜYAMIZ: KANSER

Kanser hepimizin korkulu rüyası. Ağız içindeki bakterilerin çok daha hızlı yayılması sonucunda, ağız kanseri riski  oluşmaktadır. Bu kanser türü ölümcül olup, süreç zorlu ve kötüdür.

AĞIZ KANSERİNİN BELİRTİLERİ!

Belirtilerini anlamak için, kişinin ilk etapta kendi takibini yapması çok önemlidir. Ağız ve boyun bölgesinde şişlik, çiğneme, yutma zorluğu, tekrarlanan kanamalar, ağız içinde renkleşmenin değişikliği, (beyaz ve kırmızı alanların oluşması)

Bu bulguların farkedilmesi sonucunda mutlaka diş hekimine başvurulmalı. Rutin olarak tekrarlanan diş muayeneleri, ileride karşılaşılacak bu tür bir rahatsızlığın erken teşhisi konusunda çok önemlidir. Her sağlık biriminde, erken tanı, erken teşhis sloganı biz diş hekimleri için de geçerli bir cümledir.

Hem estetik, hem de yaşam kalitesi açısından sigaranın mutlaka bırakılması telkin edilmektedir. Konunun uzmanı olan DİŞ HEKİMLERİNİN sizleri yönlendirmesini ve hayatınızın bir parçası olmasına önem verin. Kanser denen sevimsiz teşhis, keyif verdiğini düşündüğünüz sigaranın AĞIZ KANSERİ ile ilişkisini tetiklemektedir. Sigarayı bırakmanız bile, riskinizin ancak 10 yıl sonrasında, hiç içmeyen bir kişiyle eşit durumda olmasını sağlayacak. Ne hayatınızın 10 yılını, ne de sağlığınızı tehlikeye atmayın. 

http://www.dentsuadiye.com/

Etiketler: 
İlker Arslan
Diş Hekimi
Belde evler

Facebook Google plus Instagram Twitter