Reklam
Temiz Magazin
24 Temmuz 2019

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Meme Kanseri doğru teşhis ve tedaviyle "öldürücü" değil!

Doktor Yazısı
02 Şubat 2016

Meme kanseri konusunda bugüne kadar çok yazıldı, çok anlatıldı.

Verilen mesajların çoğu meme kanserinin dünyada “patlama yaptığı” veya “çok ölümcül” olduğu yönünde. Evet meme kanseri kadınlarımıza yönelmiş ciddi bir tehdit ancak; doğru yöntemlerle teşhis ve tedavi edildiğinde, bilimsel olan veriler ışığında meme kanseri tedavi edilebilir bir hastalık.

Ancak meme kanserinin ne “patlama yaptığından” ne de “çok ölümcül” olduğundan söz edilebilir!

Meme kanseri konusunda Avrupa Meme Bilimleri Akademisi gibi seçkin pek çok kurumdan, her yıl yüzlerde yeni taze bilgi ve yeni tedavi alternatifleri üretilmekte. Ancak umut hala kadınlarımızın ellerinde, çünkü tüm bu umutlar; erken teşhiste ve kadının doğru tercihler yapıp doğru yerde tedavi edilmesinde saklı.

İlk yazımda sizlere önemli bilgileri soru/cevap haliyle paylaşmak istiyorum... 

MEME KANSERİ SAYISINDA PATLAMA MI VAR?

Meme Kanseri dünyada yılda yüzde 2 oranında artış gösteren, kadınlar arasında en sık görülen kanser. Kansere bağlı ölümler arasında kadınlarda akciğer kanserinden sonra ikinci sırada geliyor. Türkiye’de de yüzdeler dünyaya paralel ve sevindirici olan meme kanseri görülme sıklığı artmakla birlikte, meme kanserine bağlı ölüm oranları gelişen tıp teknolojileri ve kanser datasının yönetimiyle yapılan stratejik tedavilerle meme kanserine bağlı ölüm oranları azalmakta.

MEME KANSERİ, YAŞLI İNSANLARIN HASTALIĞI MI?

Dünyada meme kanserinin en sık görüldüğü bölgeler, Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve özellikle İskandinav Bölgesi ve burada meme kanseri daha sıklıkla 50 yaş üstü kadınlarda daha fazla görülüyor.

Ancak Türkiye’de özellikle 40 yaş altı kanserlerin yüzdesi batıdaki yüzde 3 oranının çok üzerinde, yüzde 17 ve 50 yaş altı kadınlarda Türkiye’de meme kanseri görülme oranı da Avrupa’daki benzerlerinin çok üzerinde.

Bir diğer deyişle, Türkiye’de meme kanseri yaşlı grup hastalığı değil, gençler için de çok ciddi bir tehlike. Bu tehlikenin en çarpıcı yanı ise, genç kadınlarda mamografi ile tarama imkanının olmaması, kadınlarımızı bilinçlendirmek dışında bir yol şu anda mevcut değil.

MEME KANSERİ TEDAVİSİNDE EN DİKKAT ÇEKİCİ GELİŞME NEDİR?

Meme Kanseriyle ilgili son yıllarda çıkan yayınlarda, ne kadar tıp ve ilaç teknolojisi gelişse de, tedavide başarıyı en çok arttıran ve fark yaratan bilgi; “sadece meme kanseriyle uğraşan cerrahların tedavi ettiği hastaların başarı oranı diğer cerrahlardan (Türkiye için meme cerrahisi dışında da ameliyat yapan genel cerrahlar) yüzde 9 daha yüksek."

Yani kadına özel yaratılmış alanda, sadece meme kanseriyle uğraşan cerrahlar ve merkezler başarıyı gözle görülür şekilde arttırıyor. İşte bu bilgi ışığında Batı, bundan 20 yıl önce meme kanserine özel merkezler kurmaya ve sadece meme cerrahisi ile uğraşan hekimler eğitmeye başladılar. Ayrıca kişiye özel geliştirilen tedaviler, yani hastalığın genetik özelliklerine göre planlanan tedaviler hastalarda meme kanserinde başarıyı gözle görülür şekilde arttırdı.

MEME KANSERİ SADECE KADINLARIN HASTALIĞI MI?

Meme Kanseri sadece kadınların hastalığı değildir. 100 meme kanserli insandan biri erkektir. Ancak bu yüzde erkekler için ciddi bir risk taşımasa da, erkeklerde meme dokusunun küçük olması nedeniyle hastalık kadınlarda olduğu gibi başarılı tedavi edilemeyebilmekte.

Soru ve cevaplarımla bir sonraki yazımda görüşmek üzere... 

Sorularınızı, Temiz Magazin aracılığıyla, şahsıma iletebilirsiniz... 

Belde evler

Facebook Google plus Instagram Twitter