Reklam
Temiz Magazin
24 Temmuz 2019

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Diyabet, tansiyon ve uyku apnesi. Tüm bu hastalıklara veda etmek mümkün!

Doktor Yazısı
24 Mart 2017
Diyabet, tansiyon ve uyku apnesi. Tüm bu hastalıklara veda etmek mümkün!

OBEZİTE CERRAHİSİ, AŞIRI KİLOLARIN VE YANDAŞ HASTALIKLARIN EN ETKİLİ TEDAVİSİ

Kilolarından kurtulmak için bahsettiğimiz birçok yönteme başvurmuş ancak çözüm bulamamış obez hastalar için günümüzde kabul gören en etkili, en kalıcı yöntem obezite ameliyatları. Bu ameliyatların amacı sadece kilo kaybetmek değil, fazla kilolara bağlı sağlık sorunlarının ortadan kalkması başta olmak üzere kişinin yaşamına konfor katan yeni kapılar açmasında anahtar rolü oynuyor diyebiliriz.

 

ZAYIFLAMA AMELİYATLARININ 2 YÖNTEMİ VAR. İŞTE DETAYLAR:

Cerrahi tedavide sıklıkla uyguladığımız 2 yöntem var. Halk arasında tüp mide olarak bilinen Sleeve Gastrektomi ve Gastrik Bypass ameliyatları.

Hastalarımıza hangi cerrahi yöntemin uygulanacağına karar verirken öncelikle detaylı bir değerlendirme yapıyoruz. Doğru cerrahi yöntemin seçilmesi, başarının sağlanması için ilk ve en önemli karar.

 

 

HASTANEDE NE KADAR KALINIYOR?

Ameliyat, kapalı yani laparoskopik yöntemle yapıldığından, açık ameliyatlara kıyasla çok daha güvenli, daha az ağrılı ve daha konforlu. Hastalar ameliyat sonrası 2-3 gün hastanede kaldıktan sonra normal yaşantılarına dönüyorlar.

En çok tercih edilen yöntem  ise Tüp Mide ameliyatı. Esası midenin yüzde 75-80’lik kısmının çıkartılmasına dayanıyor. Böylece mide kapasitesi ciddi oranda küçülüyor ve mideden salgılanan açlık hormonu azaldığı için tokluk hissi sağlanıyor.

 

Gastrik Bypass ameliyatlarında da mide küçültülüyor ancak diğer ameliyattan farklı olarak ince bağırsak ve mide arasında yapılan bağlantıyla; hastalar hem daha az besin alıyor hem de aldıkları gıdalardan da bağırsaklardaki emilim alanları atlandığı için daha az kalori alıyor. Daha az yemek ve daha az emilim ile kişilerde kilo kaybına sağlanıyor.

OBEZİTE AMELİYATLARI SONRASI TİP 2 DİYABET,  YÜKSEK TANSİYON VE UYKU APNESİ DÜZELİYOR.

Obezitenin cerrahi yolla tedavisi edilmesinin hastalara sağladığı birçok katkısı var.

Tip 2 Diyabet (Şeker Hastalığı)

Obez kişilerde yağ dokusunun artması, Tip 2 şeker hastalığı gelişimi açısından kanıtlanmış bir risk faktörü. Tedavi için verilen ilaçların büyük bölümü de şişmanlığı daha da arttırıcı etki gösteriyor.

 

Obezite ameliyatları sonrasında diyabetin düzelmesi ve tedavi edilmesi şeker hastalığının süresiyle de çok ilgili. Mesela 5 yıllık bir diyabet hastasında hastalığın düzelme  oranı, 20 yıllık bir diyabet hastasına oranla daha yüksek. Hastalığın düzelme oranı buna bağlı olarak yüzde 75-90 diyebiliriz. Burada her hasta için diyabetinin durumu, insülin kullanıp kullanmadığı, ne kadarlık bir insüline gerek duyduğu… Bunları çok iyi analiz etmek lazım. Hastayı teke tek, diyabeti ile, kilosu ile, yandaş hastalığındaki regülasyon durumu ile iyi değerlendirmek lazım. Ne kadar düzeleceği, ne kadarlık bir iyileşme sağlayacağı, baştan hastaya ifade edilmeli mutlaka.

Hastaların kilo vermesiyle birlikte vücuttaki yağ miktarının azalması diyabet dengesinin sağlanmasını çok kolaylaştırıyor. Hastalar çok az insüline ihtiyaç duyuyor ya da oral anti diyabetik kullanıyorsa genellikle bunun kullanımına son veriliyor. Özellikle gastrik bypass ameliyatı sonrası bazı hormonal mekanizmaların da devreye girmesiyle birlikte hasta taburcu olurken, bir hafta ya da  10 gün içerisinde bu hastaların insülini kestiği, oral anti diyabetik ilaçları kestiğini görüyoruz.

 

Hipertansiyon

Hipertansiyon, özellikle  kalp hastalıkları ve felç gibi risklerin en önemli nedeni. Kilo artışına paralel olarak kan basıncında ki yükseliş de risk faktörünü arttıran bir sebep.  Ameliyat sonrası yüksek tansiyon hasta kilo verdikçe zamanla düzeliyor. Kilo kaybı ile kişinin tansiyonunu kontrol altında tutması kolaylaşıyor,  ilaca gereksinimi azalıyor ve yüksek tansiyon yüzde 75-85 oranında düzeliyor.

 

Uyku Apnesi

Nefes alıp vermenin durmasıyla tanımlanan apne; gece boyu sık sık uyanarak kalitesiz bir uykunun beraberinde getirdiği bitkinlik, halsizlik, baş ağrıları gibi sorunları yaşatıyor kilolu kişilere.  Bu ameliyatlardan sonra hastaların uyku apnelerinden ve cihazlarından kurtulduklarını, çok dinlendirici ve çok iyi bir uyku sağladığını görüyoruz ve uyku apnesi de %90-95 oranında ortadan kalkıyor.

Aynı zamanda kilolu bir bedende yaşanılan daha birçok sorunu arkalarında bıraktıklarını; diz ağrılarının, bel ağrılarının düzeldiğini, nefes darlığı, aşırı terleme, çabuk yorulma, sürekli yorgunluk gibi hislerin ortadan kalktığını, cinsel performans ve üreme sağlıklarını geri kazandıklarını görüyoruz. Yani ameliyat öncesinde eşlik eden birçok yandaş sorun ortadan kalkıyor hastalarımızda.

 

Obezite Ameliyatları Hayatı Güzelleştiriyor

Ama genel anlamda cerrahi tedavinin  hastaların yaşam kalitesini çok artırdığını görüyoruz. Hastalarımız daha mutlu oluyorlar. Aktivitelerinin arttığını, morallerinin düzeldiğini görüyoruz. İstediği kıyafetleri alabildiğini, kendine yakıştırdığını, bedeni ile barışık olduğunu görüyoruz. Hastanın kilo verdikçe psiko-sosyal durumu da düzeliyor. Daha çok dışarıya çıkıyor, daha dışa dönük bir hayatı oluyor. Obezite ameliyatları yeni bir hayat sağlıyor ve biz hastalarımıza “İşte! Bu senin yeni hayatın” diyoruz. Kısaca obezite ameliyatı hayatı güzelleştiriyor, sağlık kalitesini, yaşam konforunu arttırıyor ve ömrü 10-15 yıl uzatıyor. 

PROF. DR OKTAY BANLI SOSYAL MEDYA ADRESLERİ:

WEB: www.oktaybanli.com

İNSTAGRAM: https://www.instagram.com/obezitecerrahiankara/

FACEBOOK: https://www.facebook.com/obeziteklinigiankara/

TWİTTER: https://twitter.com/oktaybanli

 

Etiketler: 
Prof. Dr. Oktay Banlı
Oktay Banlı
Güven Hastanesi
Ankara
obezite cerrahisi
Zayıflama Ameliyatı
gastrik by pass
tüp mide
tüp mide ameliyatı
ameliyat
Belde evler

Facebook Google plus Instagram Twitter